Asansör Montaj, Bakım Ve Onarım Hizmetleri

            Asansör bakım ve onarım hizmetlerinde etkin ve kaliteli hizmet veren firmalara asansör firmalarıdır. Türkiye’de asansör üreten çok az firma olsa da üretilen asansörlerin bakımı, onarımı ve montajı gibi birçok konuda üretici firmalara bir nevi servis desteği sağlayan onlarca asansör firması bulunmaktadır. Asansör firmaları, sadece asansör üretici firmaların bulunduğu bölgelere hizmet veren firmalar değillerdir. Asansör takılan her apartmanın ve binanın bulunduğu, Türkiye’nin bütün şehirlerinde bulunmakta ve bu şehirlerde asansör sahibi olan yerlere asansörlerin ihtiyaç duyacağı hizmetleri vermektedirler.

 Asansör Montajı

            Asansör montajı bir asansörün kullanılacağı binaya veya yapıya asansör hizmeti bakımından verilebilecek ilk ve en önemli hizmetlerdendir. Bir asansörün montajı demek, üretici firmadan alınmış olan asansörün binaya kurulması anlamına gelmektedir. Çok katlı veya daha az katlı bina ve yapılarda asansörlerin montajının yapılabilmesi için bulunan asansör boşluklarına asansörlerin en uygun teknik ve yöntemler kullanılarak montajının yapılması asansör firmaları tarafından yürütülen işlerdir.

            Asansör boşluğunda asansörün hareketini sağlayacak ray sistemi ile asansörü hareket ettirecek dijital sistemlerin ve asansörün üst katlara çıkmasını ve alt katlara inmesini sağlayan çekim işlevini yerine getiren makinenin kurulumu gibi konular profesyonel bilgi ve beceri isteyen konulardır. Bu nedenle asansör firmalarında çalışan personelin uzman olması zorunludur. Uygun teknik ve yöntemleri kullanmadan yapılacak asansör montajlarının ciddi ölümlü kazalara sebebiyet verme ihtimali bulunmaktadır.

 Asansör Bakımı

            Asansör firmalarının verdiği diğer önemli hizmetlerden birisi de montajını yaptıkları veya başka firmalar tarafından kurulumu yapılmış asansörlerin bakımını yapmaktır. Her asansörün belirli zaman aralıklarında bakımdan geçirilmesi ve fonksiyonel özelliklerinin gözden geçirilerek herhangi bir arıza durumunun oluşma ihtimali olup olmadığının araştırılması ve olası arızalara karşı tedbir alınarak çalışma mekanizmalarının güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu işlemi yapan asansör firmalarının da uzman personelle bu faaliyetleri yürütmesi zorunludur.

 Asansör Onarımı

            Asansör firmaları, asansör onarımı konusunda da müşterilerine hizmet veren firmalardır. Asansörün montajı yapıldıktan ve rutin kontrolleri gerçekleştirildikten sonra meydana gelen arızalarda da gereken hassasiyeti göstermesi ve asansörlerin onarımını hızlı ve etkin bir şekilde yapması gerekir. Tüm tedbirlere rağmen asansör bozulmuş olabilir. Bu gibi durumda asansörü eski özelliğine kavuşturacak profesyonellikte bir firmaya asansörleri yaptırmak gerekmektedir.